Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 About Paradise Kiss :]

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Anemmi

Anemmi


Mesaje : 73
Data de inscriere : 13/02/2010

About Paradise Kiss :] Empty
MesajSubiect: About Paradise Kiss :]   About Paradise Kiss :] Icon_minitimeMier Feb 24, 2010 6:43 pm

Poveste
Povestea este centrata in jurul unei eleve,About Paradise Kiss :] 285969355_2ba1cf5684_o
Caroline, care este remarcata de o trupa de designeri, si i se propune sa fie model si sa le prezinte creatiile. Initial, ea respinge aceasta idee, mai ales dupa ce il vede pe Arashi, un punkhead cu piercing-uri, care alerga dupa ea. Dupa ce lesina la vederea lui Isabelle, care era imbracat (este baiat de fapt) ca o vaduva, Caroline ajunge in "atelierul" designerilor, care va deveni locul lor de distractie pentru urmatoarea perioada din viata ei.

Ea se imprieteneste destul de repede cu Miwako, About Paradise Kiss :] 285969357_15eee3b0e1_o
sora mai mica a unui renumit designer de haine, si este impresionata puternic de George, care era managerul intregii echipe, si cel care se ocupa de designul tuturor creatiilor ParaKiss, propria lor marca de imbracaminte. Impreuna cu ei, Caroline isi va petrece perioada de dinainte de examene, si in cele din urma, va trebui sa aleaga ce drum va urma in viata. Tot acum este si timpul pentru o mica poveste de dragoste, moment in care isi lasa inima sa-i decida urmatorii pasi pe care ii face...

Grafica

About Paradise Kiss :] 285969360_68bd250f6c_o
Stilul grafic al acestui anime este putin diferit de stilul anime “clasic”, in special la nivelul personajelor. Acestea au trasaturi mult mai apropiate de realitate – dar ce e si mai important – au multe trasaturi. Fetele personajelor au mai multe linii decat suntem obisnuiti din alte anime-uri – si, dupa cum veti vedea, acest lucru le sporeste expresivitatea. Avand mai multe linii pe care sa le schimbe, animatorii pot reprezenta semnificativ mai multe tonuri emotive, daca le pot spune asa.

About Paradise Kiss :] 285969364_8223ee7dc9_o
Calitativ, desenatorii personajelor fac o treaba exceptionala. Personajele sunt desenate aproape perfect coerent – indiferent de unghi, pozitie sau chiar coafura si haine. Aceste ultime doua elemente sunt de mentionat in mod special. Atunci cand un personaj isi schimba aranjamentul parului, ramane perfect recognoscibil dar e in acelasi timp profund diferit – cam ca in realitate. In ceea ce priveste vestimentatia personajelor, avand in vedere si subiectul, Paradise Kiss impresioneaza: majoritatea personajelor isi schimba hainele foarte des (cum ar fi si de asteptat de la ei), iar hainele (si accesoriile!) lor sunt extraordinar desenate. O exceptie aici ar fi abordarea simplista de aplicare a unor pattern-uri de haine, dar acesta este un defect minor.

About Paradise Kiss :] 285969368_e499992ac7_o
La celalalt subcapitol definitoriu grafic, fundalurile, Paradise Kiss este undeva la un nivel mediu. Fundalurile sunt in general bine lucrate si ocazional frumos detaliate – dar rareori impresioneaza. Nu am intalnit sindromul anime-ului de buget scazut (fundal din patru linii si un gradient) dar nici ceva comparabil cu un Ghibli sau, in general, un film anime de buget mare. Ca si in subiect – accentul cade pe personaje, nu pe fundal.

About Paradise Kiss :] 285999928_6e5fb7da87_o
Dintre particularitatile grafice ale serialului, ar fi de mentionat trei. In primul rand, efectele de focalizare si defocalizare – in general bine folosite si nu exagerate, dar care apar mai mult in primele episoade. In al doilea rand schimbarile de stil – in momentele de soc (de obicei de natura amuzanta), personajele sunt desenate intr-un mod simplificat si/sau exagerat – lucru care contribuie la aspectul comic al situatiei. Tehnica este folosita in multe anime-uri dar este mult mai pregnanta aici, avand in vedere stilul atat de diferit din restul timpului.

About Paradise Kiss :] 285977785_59f34c8c1f_o
In ultimul rand as vrea sa mentionez ceva ce veti observa din primul moment: la inceputul episoadelor (precum si la mijlocul lor), realizatorii ne prezinta niste imagini oarecum reale in care se misca animale fantastice animate – o gaselnita putin ciudata (si exagerata ca durata) la inceput – dar care dupa un timp devine un pretext bun pentru unele dintre cele mai intime ganduri ale lui Caroline. Pana la sfarsitul serialului veti ajunge sa indragiti aceste mici secvente.

Sunet
About Paradise Kiss :] 286023477_9f7165b023_o
Coloana sonora a fost unul din lucrurile impresionante la acest anime, deoarece foarte rar am mai intalnit melodii atat de bine ritmate si antrenante. OP-ul si ED-ul se potrivesc perfect cu atmosfera si personajele din acest serial, iar de aceasta data, mi-au placut ambele. OP-ul se numeste "Lonely in Gorgeous" (faceti abstractie de traducerea mot a mot...), si este compus si cantat de Tommy february6 - un nume ciudat de scena pentru o fata, iar ED-ul se numeste "Do you want to", si e cantat de Franz Ferdinand.

La capitolul voce, Marika Matsumoto o interpreteaza pe Miwako, si tot ea a interpretat si personajul Rikku din celebra serie de jocuri Final Fantasy (partea X si X-2). Vocea ei e cea mai remarcabila, pentru ca pare mult mai tanara decat este (22 ani).

About Paradise Kiss :] 286029035_cef0be0263_o
Sano Hiroaki a fost Music Producer si pentru seria Jyu Oh Sei (un alt OP reusit), iar muzica a fost realizata de grupul The Babys, si cu vocea lui Narasaki de la Coaltar of the Deepers. In general, coloana sonora este alcatuita din muzica ambientala: o combinatie chitara sau pian, dar apar si scene cu muzica "mistica" de clopote. Aproape tot timpul veti auzi in locurile aglomerate zgomotul de oras, al oamenilor care vorbesc sau masinilor ce trec pe strada. In rest, cel mai des se va auzi heavy metalul pe care il asculta Arashi in atelier, si veti auzi pe final si "Balada lui Arashi", care desi nu pare decat un cantec nearticulat la chitara, e foarte miscator. Si nu vreau sa uit sa mentionez si sunetul pe care il face motorul de la Jaguarul lui George.


Nota: 9.3/10
Recomandare: Bineinteles, pentru calitate si lectia de viata.
Sus In jos
Deedhy~Ice

Deedhy~Ice


Mesaje : 164
Data de inscriere : 08/02/2010

About Paradise Kiss :] Empty
MesajSubiect: Re: About Paradise Kiss :]   About Paradise Kiss :] Icon_minitimeJoi Feb 25, 2010 11:06 pm

Ahh animeul a fost asa bbuuuun am plans :<

a fost cel mai bun anime de 16 pe care l`am urmarit in viata mea...desi din cauza lui akm desenez destule rochii:-? ma rog tot mi`a placut si l`am adorat si mereu am plans cand l`am vazut..da oare..exista si live action? 8->
Sus In jos
Anemmi

Anemmi


Mesaje : 73
Data de inscriere : 13/02/2010

About Paradise Kiss :] Empty
MesajSubiect: Re: About Paradise Kiss :]   About Paradise Kiss :] Icon_minitimeVin Feb 26, 2010 8:24 am

"Live action" ..crede'ma ca eu una nu am auzit sau vazut. Mi se pare mai mult ceva tipic...marog pentru japonezi, cred mai mult ca e ceva fictiv in total, si sa fie un fel d einvatatura..."lectia de viata"... desi am cautat cu atentie in ultima vreme.. si s'ar putea spune ca unele personaje sunt inspirate din diferite "personalitati" japoneze :]
De exemplu... Chiaki Kuriyama, este intitulata in animeu ca Yukari alis Carolina ... insa asta er fii doar din cateva informatii gasite pe net hai-hui ha
Sus In jos
Setsuna-sama
Admin
Setsuna-sama


Mesaje : 389
Data de inscriere : 21/12/2009
Varsta : 28
Localizare : in the Hell

About Paradise Kiss :] Empty
MesajSubiect: Re: About Paradise Kiss :]   About Paradise Kiss :] Icon_minitimeVin Feb 26, 2010 12:21 pm

Il il iubesc pe blondul ala.....am is uitat cum il cheama..
e cantaret....designer [sau ucm s-o mai scrie...]
da' m-a enervat acolo..cnd se culca cu..nu mai stiu cine
Asaimi imi place rozalia aia.....si c-am atat..
Sus In jos
https://joy-star.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





About Paradise Kiss :] Empty
MesajSubiect: Re: About Paradise Kiss :]   About Paradise Kiss :] Icon_minitime

Sus In jos
 
About Paradise Kiss :]
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Anime :: Paradise Kiss-
Mergi direct la: