Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Code Geass

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Deedhy~Ice

Deedhy~Ice


Mesaje : 164
Data de inscriere : 08/02/2010

Code Geass Empty
MesajSubiect: Code Geass   Code Geass Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 10:45 am

Code Geass: Lelouch a rebeliunii (コードギアス反逆のルルーシュ, Kodo Giasu: Hangyaku nu Rurūshu?), Adesea denumită în continuare, pur şi simplu Code Geass, este o serie anime japonez creat de Sunrise, regia Goro Taniguchi, şi în scris de către Ichirō Ōkouchi , cu desene caracter original de CLAMP.


Seria este setat după cucerirea Japoniei de către Britannian Sfântul Imperiu pe 10 august, 2010, ATB cu armele lor puternice robot de noi, Rame Knightmare, stripping Japonia şi a cetăţenilor săi de toate drepturile şi libertăţile şi redenumirea ţară din zona 11. Lelouch titular este un prinţ Britannian care a fost renegat de tatăl său, împăratul Carol Zi Britannia, după ce mama sa a fost asasinat, şi-a asumat angajamentul de a ucide tatăl său, împăratul, şi să distrugă Britannia. El a câştigurilor o abilitate prin puterea misterioasă a Geass, devenind lider al mişcării de rezistenţă a-şi îndeplini dorinţele sale de două: să caute răzbunare pentru mama sa şi de a construi o lume în care sora iubita lui Nunnally pot trai fericiti.


Code Geass este stabilit într-un univers alternativ în cazul în care trei superputeri, Sfântul Imperiu Britannian, Federaţia chineză, şi Uniunea Europeană au împărţit până de control ale lumii (cu excepţia unei Australia independent) şi să menţină un echilibru provizorie pentru prima parte de serie. Schimburi de echilibru în al doilea sezon în care UE are o mare parte din teritoriul său cucerit de Britannia în timp ce inginerii Lelouch o revoluţie în Federaţia chineză şi creează o nouă alianţă de ţări, Federaţia a Naţiunilor Unite, prin reducerea numărului de la două superputeri.

Sfântul Imperiu Britannian (神聖ブリタニア帝国, Shinsei Buritania Teikoku?) Este o monarhie imperială şi superputere cele mai proeminente în lumea de Code Geass, care controlează peste o treime din lume, la începutul serii, cu sediul in America de Nord, cu Pendragon ca capitalul său. Societatea Britannian este o aristocraţie a alerga în conformitate cu o caricatură a Darwinismul social, cu o ierarhie de nobili concurente în partea de sus şi al celor din teritoriile cucerite (menţionate la fie prin numărul de zona lor sau ca "Numere"), care trăiesc în sărăcie sau ca onorifice inegale Britannians.


În timpul sezonului unu, Imperiul Britannian controlează întregul emisfera de Vest (ambele continente americane), Noua Zeelandă, şi, recent, a cucerit Japonia, precum si recent a cucerit "Zona 18" [7] în regiunea Orientul Mijlociu. În timpul sezonului doi, Britannia cu succes cucereste aproximativ jumătate din rivale "Euro Universul" superputere; preluarea Franţa, Spania, jumătate de vest a Africii, şi de Rusia. [8] diferă serie "istorie cu invazia lui Iulius Cezar, cu o celtic" King super-"a fi ales (la fel ca şef de trib Arverni Vercingetorix), care a rezistat cu succes şi a început invazia linia Britannian imperiale de monarhie absolută (menţionate la stabilirea epocii calendaristic Britannian," Înălţarea Domnului Throne Britannia "(ATB) sau Imperial Calendar în dub limba engleză, cincizeci şi cinci ani mai devreme decât calendarul gregorian).

Geass (ギアス, giasu?), De asemenea, sub numele de Power of Kings (王の力, o no Chikara?), Este o abilitate misterioasă care anumite persoane pot revărsa asupra altora (cuvântul însuşi fiind un potenţial de corupţie intenţionată a geas sau Geis, un tip de contract magice în mitologia irlandeză). În conformitate cu o ediţie în limba engleză a Newtype, puterea de Geass are ceva de-a face cu însăşi existenţa omenirii şi poate fi folosit pentru a distruge sau de a transforma chiar despre ceva. [10] Este reprezentat de o pasăre-simbol în formă de care luminează roşu atunci când activ. Un Geass este setat ca un contract între un nemuritor şi un om care primeşte o putere unică. Aceasta se manifestă în ochi, şi cu creşteri utilizarea în continuare la putere, în cele din urmă devenind incontrolabile şi răspândirea la ambii ochi. Atunci când o Geass este la putere totală, o persoană poate deveni apoi un destinatar al "nemuritor Codul", cea care acordă nemurirea lor de ei. Acest nemuritor nou primeşte marca Geass undeva pe corpul lor, imunitatea la Geass, precum şi capacitatea de a face propriile contracte cu alţii, în timp ce dăruitor este permis să mori (perpetuarea un ciclu fără sfârşit). Acest proces nu este în mod necesar consensuale, astfel cum a CC a primit Codul ei şi VV a avut sa luat împotriva testamentele lor.

Fiecare putere Geass are propriul set unic de abilităţi şi atât limitări (de exemplu, puterea lui Lelouch, capacitatea de a face oricine ascultă de El, poate fi utilizat numai o singură dată pe o anumită persoană), care să permită pentru înfrângerea lor de victorie sau de către o persoană care are cunoştinţă din caracteristicile sale. Conform CC, în seria de televiziune, Geass mod se manifestă într-o persoană este determinată de cea mai profundă / persoanei dorinţa cea mai adevărată (adică Geass CC's făcut toată lumea o iubesc, ca răspuns la dorinţa ei de a fi acceptate şi iubit). Înţelegere în continuare a puterii de Geass chiar conduce la dezvoltarea unui dispozitiv care poate anula efectele sale. Toate abilităţi Geass care au de departe, prin urmare apărut în canonul serialul de televiziune au fost legate de minte, influenţând lucruri cum ar fi emotie, percepţia, şi memorie.

Personaje

Lelouch Lamperouge titlul de caracterul şi protagonist al spectacolului, Lelouch Lamperouge este un aparent ordinare 17-year-old student la Academia de Ashford. În realitate, el este Lelouch VI Britannia, fiul exilat de împăratul de Britannia şi târziu împărăteasa Marianne, forţat să fugă în Japonia, după asasinarea mamei sale. Când el devine prins într-o bătălie între rebelii militare şi japoneză, el a câştiguri puterea Geass, permiţându-i să forţa pe alţii să asculte ordinele sale, fără discuţie, şi începe o căutare pentru a folosi această putere de a distruge Britannia sub o altă identitate cunoscută sub numele de Zero.

Suzaku Kururugi Lelouch lui prieten din copilarie si fiul lui ultima Japoniei prim-ministru, Genbu Kururugi. Suzaku este în serviciul Armatei Britannia ca un soldat şi au ales pentru a testa un model experimental nou de Knightmare Frame, Lancelot. Pe tot parcursul serii, Suzaku arata o credinta ca rezultate realizarea prin metode greşite sau ilegale este lipsită de sens, crearea unui rivalitatea cu zero. Suzaku, de asemenea, a devenit coleg de clasă a lui Lelouch.


CC Un misterios, nemuritor, verde-fată cu părul, care instituie un contract cu Lelouch, cu condiţia ca el a acorda o doresc ei, pasiv supravegherea misiuni Lelouch şi, ocazional, ajutându-le reuseste pentru a se asigura că nu muri.


Nunnally Lamperouge Lelouch mai mic al lui sora nevinovat, care folosesc scaunul cu rotile şi orb de la asasinarea mamei sale brutale. Lelouch iniţial sa implicat cu războiul pentru că a vrut să creeze o lume plăcută pentru Nunnally.


Kallen Stadtfeld Un Britannian cu părul roşu-japonez care crede ea însăşi să fie o persoană Japoniei, la inimă şi preferă numele ei de naştere, Kallen Kouzuki, peste cea a familiei tatălui ei de prestigiu. Ea susţine imaginea unui fragilă, student restante la Academia Ashford, toate fiind în acelaşi timp un membru al mişcării de rezistenţă japoneză şi este adept Zero cel mai devotat.
Sus In jos
TeeChan

TeeChan


Mesaje : 19
Data de inscriere : 21/02/2010

Code Geass Empty
MesajSubiect: Re: Code Geass   Code Geass Icon_minitimeDum Feb 21, 2010 1:12 am

Eeh? am ajuns la anime-ul meu preferat...aşa deci,prima dată l-am început doar din pură curiozitate apoi l-am urmarit calumea şi deşi nu mă dădeam în vânt după anime-uri gen mecha,chiar mi-a plăcut ce am văzut,personajele sunt super..preferate..logic: Lelouch şi C.C.-.-' aşa ost'ul a corespuns anime'ului,iar povestea chiar mi-a plăcut pentru că Lelouch a vrut să facă o lume mai bună pentru sora sa şi chiar a reuşit..până la un anumit punct.
Sus In jos
Deedhy~Ice

Deedhy~Ice


Mesaje : 164
Data de inscriere : 08/02/2010

Code Geass Empty
MesajSubiect: Re: Code Geass   Code Geass Icon_minitimeDum Feb 21, 2010 7:37 pm

mie tot imi place indiferent de cate se schimba
in orice caz e genial animeu plus ca e bazat pe viitor love
mai ales c.c care e nebuna dupa pizza ca o anumita pesoana numita evident eu:D
Sus In jos
Continut sponsorizat





Code Geass Empty
MesajSubiect: Re: Code Geass   Code Geass Icon_minitime

Sus In jos
 
Code Geass
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Anime :: Code Geass-
Mergi direct la: